-

Gözden kaçırmayın

Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Ordu Üniversitesi Arasında İş Birliği Görüşmeleri GerçekleştirildiAfyon Kocatepe Üniversitesi ile Ordu Üniversitesi Arasında İş Birliği Görüşmeleri Gerçekleştirildi

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, "İş Yaşamında Kadın ve Cam Tavan Sendromu" konulu bir konferans düzenledi. Konferans, Sabri Bektöre Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Gökhan Demirtaş, Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hale Fulya Yüksel, Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Letife Özdemir ile akademik personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Doç. Dr. Letife Özdemir'in açış konuşmasında, iş yaşamında kadınların birçok engelle karşılaşsalar da önemli başarılara imza attıklarını ve kritik roller üstlendiklerini ifade etti. Özdemir, "İş yaşamında herkesin eşit şekilde potansiyeline erişebilmesi ve yeteneklerine göre değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kadınlar hala 'Cam Tavan' olarak adlandırılan cinsiyet temelli bir engelle karşılaşıyorlar" şeklinde konuştu. Özdemir, merkezin kadın temalı konulara dikkat çekecek faaliyetler yürüttüğünü ve bu amaçla uzman kişilerle öğrencileri buluşturduklarını belirtti.

Konferansta konuşmacı olarak yer alan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenay Eray Sarıtaş, kadınların iş yaşamında karşılaştığı "Cam Tavan Sendromu" hakkında bilgi verdi. Sarıtaş, "Cam Tavan Sendromu, örgütsel ön yargılar ve kalıplar tarafından yaratılan, kadınların üst düzey yönetim pozisyonlarına gelmelerinin önünü kapatan görünmez ve yapay engellerdir" dedi. Ayrıca Sarıtaş, kadınların yönetici pozisyonlara yükselmeleri sırasında karşılaştıkları engelleri ele aldı ve bunların yöneticiler tarafından, kadın yöneticiler tarafından ve kişinin kendisi tarafından oluşturulan engeller olduğunu söyledi.

Konferansın ardından soru cevap bölümüyle birlikte sona erdi.

#AfyonKocatepeÜniversitesi #AKÜ #KadınveAileAraştırmaları #İşYaşamı #CamTavanSendromu #Konferans