-

Gözden kaçırmayın

Basın İlan Kurumu'nun 32. Dönem Genel Kurul Toplantısı Afyonkarahisar'da Son BulduBasın İlan Kurumu'nun 32. Dönem Genel Kurul Toplantısı Afyonkarahisar'da Son Buldu

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, 6 Mayıs 1927 tarihinde Türkiye'de ilk yayınını yapan radyonun, sesin ve sözün önemli taşıyıcılarından biri olduğunu açıkladı. Karakaş, 13 Şubat Dünya Radyo Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında, radyonun eğitim, toplumsal gelişim, düşünce ve ifade özgürlüğü alanlarında önemli bir rol oynadığına dikkat çeken Karakaş, aynı zamanda doğal afetlerde bilginin hayati bir kaynağı olduğunu vurgulayarak, UNESCO Birleşmiş Milletler Radyosu'nun 13 Şubat 1946'da yayına başlamasıyla birlikte 13 Şubat'ın Dünya Radyo Günü olarak ilan edildiğini belirtti.

Karakaş, mesajında şunları ifade etti: "Radyo, keşfedildiği günden bugüne yaşantımızda önemli bir yer tutmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha geniş kitlelere ulaşan radyo, görsel ve işitsel medyanın kaynağı ve yol göstericisi olmuştur. Geçen 97 yılda radyoyu sadece bir 'müzik kutusu' olarak görmeyen milletimiz, onu ülke ve dünya gündemine ilişkin bilgileri temin ettiği ve adeta kendi sesi olarak benimsediği bir araç haline getirmiştir. Radyo, tiyatrolardan belgesellere kadar birçok kültürel içeriği aktarmış ve bir okul olmuştur. Ayrıca internet teknolojileri sayesinde geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır. Radyo, toplumun ortak mutluluklarının ve acılarının sesi olup, her yaştan dinleyicinin beğenisini toplamaktadır. Üniversitemizin radyosu Radyo Kocatepe başta olmak üzere, radyo sektöründe emek veren ve zor şartlar altında yayın hayatına devam eden tüm radyo çalışanlarını tebrik ediyorum ve Dünya Radyo Günü'nü içten dileklerimle kutluyorum."

#AfyonKocatepeÜniversitesi #AKÜ #radyo #DünyaRadyoGünü